LAZER Sentinel Elite 7″

5 813kr

Premiumlampor i LED för dig som vill ha det bästa och en överlägsen prestanda.
Här får du kombinationen av grym ljusstyrka, snygg design och optimal ljusfördelning både långt och brett.

• Mindre varianten av extraljus – 178 mm i diameter
• Boost-funktion som ger hela 10 248 lumen!
• Med positionsljus i vitt eller gul/orange sken

Artikelnr: 4600146013 Kategori: Etikett:

Beskrivning

Uppgradera din belysning med Lazer Sentinel Elite 7″ LED-extraljus. Med dessa premiumlampor får du en kombination av hög ljusstyrka, modern design och optimal ljusfördelning. Vilket gör att du får överlägsen prestanda både på väg och terräng.
Dessa 7″, (178 mm i diameter), är den mindre varianten i Sentinel-familjen så vill du ha den större varianten så hittar du dem här – LAZER Sentinel Elite 9″
Genom att välja extraljus från Lazer så kliver du upp en nivå i ljusbild och kvalitet. Prisklassen ligger därmed lite högre, men i gengäld får du prestanda i världsklass med en oslagbar ljusbild som klår de flesta. Dessutom får du en oerhört snygg designlampa med grym kvalitet.
Svart linsskydd och Slim-monteringssats ingår.

 

Lazer Sentinel Elite 7" beskrivning

Maximal ljusstyrka och räckvidd med LAZER Sentinel Elite 7″

  • Tack vare Elites 24 LED-lampor får du ut otroliga 10 248 lumen
  • Helljusmönster med kombinerad ljusbild:
    • De övre och undre ljusraderna fokuserar på spridningen vilket ger dig en ljusspridning på hela 60o
    • Medan de centrala ljusraderna fokuserar på distansbelysning.
    • Och du får optimal belysning av väg och terräng tack vare att de levererar 470 meters räckvidd.
  • Med en färgtemperatur på 5000 K får du ett behagligt, naturligt ljus som maximerar skärpa och sikt

Innovativ design och hållbar konstruktion

  • Modern look: Tack vare sina svarta kretskort och sexkantig infattning så får du en stilren design.
  • Positionsljus: Så här kan du välja mellan dynamiskt vitt eller gult  positionsljus.
  • Material i toppklass:
    • Eftersom lamphuset är i aluminium med pulverlackering, får du maximal hållbarhet och korrosionsskydd.
    • Polykarbonatlins med hårdlackering, vilket gör den okrossbar och reptålig.
  • IP68-klassad: Vilket betyder att de är vattentäta och dammtäta, testad ned till 1,5 m djup i 30 minuter.

Smarta funktioner för optimal prestanda

  • E-Boost-teknik: Vilket reglerar ljuseffekten för att möta UNECE-förordningar (godkänd för helljus och positionsljus).
  • Elektroniskt värmehanteringssystem: Så att ljusprestandan optimeras och förlänger LED-lampornas livslängd.
  • Överspänningsskydd och polaritetsskydd för säker användning.
  • CAE-optimerad kylfläns: Vilket ger förbättrad termisk dynamik för optimal kylning.

 

Varumärke

Lazer logo

Ytterligare information

Lamptyp

LED

Spänning

10-32 V

Diameter

178 mm

Vikt

2,5 kg

Strömförbrukning

1,5 A, 7,6 A – Boost

Färgtemp.

5000 K

Ljusflöde verkligt

10 248 lumen

E-märkning

20 (Ej boost)

ECE

ECE 149 (Ej boost), ECE R148 (Positionsljus vitt)

Garanti

5 år

Tillverkare

Lazer

Recensioner

Det finns inga recensioner än.

Endast inloggade kunder som har köpt denna produkt får lämna en recension.

Du kanske också gillar …